انواع گیاهان مناسب بالکن منزل

انواع گیاهان مناسب بالکن منزل

امروزه و با گسترش آپارتمان نشینی دیگر از آن حیاط های خانه مادر بزرگ خبری نیست و اکثر ما در خانه های کوچک و آپارتمانی زندگی میکنیم. برای اینکه بتوانیم آن شادابی خانه مادربزرگ هرچند کم ولی باز هم داشته باشیم میتوانیم با استفاده از گیاهان مناسب بالکن طراوت و شادابی نسبی به خانه هایمان بیاوریم در این مطلب قصد داریم گیاهانی که برای بالکن خانه مناسب هستتند معرفی کنیم.

گیاهانی که در بالکن‌ها استفاده می‌شوند باید مقاومت به گرما را داشته باشند چون نه فقط آفتاب بلکه گرمای خروجی از ساختمان، گرمای کولر و انعکاس نور خورشید فضای زیست آنها را گرم می‌کند. در بالکن‌هایی که رو به خیابان واقع شده‌اند بایستی گیاهان مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا انتخاب شوند.

نگهداری گیاه در بالکن

 

ویژگی گیاهان مناسب بالکن

بالکن خانه، فضای خوبی است که با تزئین آن زیبایی و طراوت را به ساختمان تان بیاورید. برای سبز کردن بالکن می‌توانید از باکس‌های گل، گلدان‌های آویزی، گیاهان رونده و گلدان‌های زمینی استفاده کنید. با این حال، برای داشتن یک انتخاب درست، شناخت دوام گل‌ها و طو ل زمان گلدهی آن‌ها ضروری است. ‏

پیچ‌های مقاوم و گیاهان رونده و همیشه سبز می‌توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند. بنابراین استفاده از آن‌ها در بالکن را به شما توصیه می‌کنیم. گل کاغذی، نیلوفر، پیچک، عشقه، گل انارک، اقاقیا، پیچ امین الدوله گزینه‌های خوبی برای داشتن یک بالکن سبز هستند.

اگر میخواهید گوشه ای از یک باغ شکوفا را در بالکن کوچک آپارتمان خود خلق کنید اول از همه باید به این نکته توجه کنید که بالکن شما شمالی است یا جنوبی. انتخاب گل و گیاه برای بالکن های شمالی محدودتر است.

گیاهان مناسب بالکن شمالی عبارتند از :

۱- پیچک ۲- هوستا ۳- فیل گوش یا کالادیوم

گلهای مناسب بالکن شمالی عبارتند از :

۱- گل حنا ۲- گل گوشواره ای ۳- زبان در قفا و گل تورنیا ۴- پیچ تلگرافی ۵- تمام گونه های بگونیا ۶- زنبق یا سوسن سفید۷- بنفشه ۸- نردبان بعقوب

گل امین الدوله

در بالکن جنوبی دست ما بازتر است چون از نور خوبی برخورداریم.

گلهای مناسب بالکن جنوبی عبارتند از :

۱- گل کاغذی ۲- نیلوفر ۳- گل انارک

گیاهان مناسب بالکن جنوبی عبارتند از :

۱- عشقه ۲- اقاقیا ۳- پیچ امین الدوله ۴- شمعدانی

گیاهان بالکنی مقاوم به سرما عبارتند از :

۱- گل یخ ۲- شب بو معمولی ۳- نرگس ۴- خرزهره

گیاهان رونده مناسب بالکن

شاید بتوان به جرات گفت گزینه‌ برای از بین بردن دید همسایه‌ها به فضای تراس خانه شما استفاده از گیاهان رونده مانند پوتوس و پیچک است. پوتوس و پیچک به عنوان گیاهان آپارتمانی یا خانگی از جمله گلهای رونده برای تراس می باشند؛ البته این را فراموش نکنید که فضاهای زیاد روشن برگ‌های آن را می‌سوزاند و در نهایت گیاه را از بین می‌برد.

این گیاهان با حالت آبشاری‌ خود می‌تواند از اطراف سقف بالکن خانه شما آویزان شوند یا با تهیه داربستی برای آنها به شکل دهی آنها کمک ویژه‌ای کنید.

درختچه‌ها و گیاهان همیشه سبز بالکنی

در زمستان، بالکن شما می‌تواند باغچه خوبی برای نارنج باشد. نارنج سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می‌کند اما در مناطقی مانند تهران و کرج در زمستان باید شاخه‌ها و برگ‌های نارنج‌های جوان را به وسیله نایلون پوشاند. اما انواع چندساله این گیاه نیاز به پوشش زمستانه ندارند.

نارنج درختی است همیشه سبز، خزان نمی‌کند و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می‌دارد. ‏درختچه‌های زیتون هم دائمی هستند و در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا بدون مراقبت خاصی خانه شما را سبز می‌کنند. زیتون و نارنج هر دو به گلدان نسبتا بزرگی احتیاج دارند.

زیتون یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که نیاز به رسیدگی و آبیاری زیادی نخواهد داشت. چون مقاوم است. فقط این گیاه به آب زیاد و غرقابی شدن ریشه حساس است و نباید زیاد به آن آب داد.‏

درختچه ها در بالکن

یکی دیگر از درختچه‌های بالکنی، پیراکانتا است که همیشه سبز با شاخه‌های تیز و تیغ دار است و با هرس می‌توان به آن فرم داد. فونیکس یا نخل زینتی هم گزینه خوبی برای بالکن همیشه سبز شما است. نخل‌های زینتی را به دلیل مقاومتی که در مقابل شرایط سخت محیط دارند، براحتی می‌توان پرورش داد.

تنها نیاز این گیاه این است که تابستان در مکان آفتابی و گرم با تهویه خوب قرار بگیرد و زمستان نیز در محیطی خشک با دمای ۱۰ ـ ۵ درجه سانتی گراد‎.‎‏ این گیاه فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و در قسمت پایین ساقه به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می‌شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد و برای استفاده در بالکن، گیاه مناسبی است‎.‎‏

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی


  پروژه ها


  نمونه شیشه بالکن

  اطلاعات تماس


  ساعات کاری


  شنبه
  9:00 تا 18:00
  یک شنبه
  9:00 تا 18:00
  دو شنبه
  9:00 تا 18:00
  سه شنبه
  9:00 تا 18:00
  چهار شنبه
  9:00 تا 18:00
  پنج شنبه
  9:00 تا 18:00
  جمعه
  تعطیل

  درباره ما


  تیم ما به پشتوانه سالها تجربه درخشان در زمینه ارائه خدمات شیشه بالکن و انواع سیستم های شیشه ای ریلی، آماده ارائه خدمات در تهران و شهرستان ها میباشد.

   

  به لطف پروردگار و اعتماد مشتریان گرامی، موفق به انجام بیش از هزار پروژه و صدها نمونه کار موفق در تولید محصولات ریلی و کشویی و ریموتی هستیم.

  تجربه کاری ما پشتوانه آرامش و آسودگی شماست.

   

  قبل از هر مرحله، از کارشناسی و مشاوره رایگان شرکت، بهره مند شوید.

  پروژه ها


  نمونه شیشه بالکن

  تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ایران بالکن است. طراحی سایت و سئو توسط آکادمی زبدگان